موارد استفاده از آب گرمکن برقی

توسط 6 ژوئن 2020آبگرمکن

آبگرمکن برقی چیست؟

ورودی آبگرمکن برقی، انرژی برق است در حالیکه در آبگرمکن های گازی، ورودی آن ،گاز شهر یا گاز کپسول می باشد. سیستم آبگرمکن برقی دیواری برای زمانی که دسترسی به گاز شهری ندارید بهترین گزینه برای جایگزین سیستم‌های آبگرمکن گازی است. به خصوص برای محل‌هایی که در فصل زمستان آب و هوای سرد دارند و دسترسی به گاز شهری ندارند آبگرمکن برقی گزینه مناسبی است.

چگونگی عملکرد آبگرمکن برقی

با باز شدن شیر آب گرم مصرف در هر کجای واحد، آبگرمکن برقی متوجه ایجاد جریان در سیستم می‌شود و هیترهای گرمایشی آن روشن می‌شود. آب گرم درون مخزن آبگرمکن شروع به گرم شدن کرده و آب گرم را به سمت مصرف کننده‌ها ارسال می‌کند و به محض آنکه شیر آب بسته شود هیتر آبگرمکن خاموش شده و آبگرمکن عمل گرمایش را متوقف می‌کند.

تفاوت آبگرمکن با پکیج

آبگرمکن برقی دیواری مدل SD70 مکعبی

آبگرمکن برقی دیواری مدل SD70 مکعبی

در حالی که در پکیج‌ها و آبگرمکن‌ها یک عمل صورت می‌گیرد و آن گرم کردن آب است یک تفاوت عمده نیز میان این دو وجود دارد که از معایب آبگرمکن برقی نیز به شمار می‌رود. وظیفه آبگرمکن ایحاد آب گرم مصرفی برای واحد و ساختمان است. این آب گرم مصرفی برای استحمام، شست شو ظروف و لباس‌ها و … کاربرد دارد. اما پکیج های حرارتی مثل پکیج دیواری گازی، پکیج برقی دیواری، پکیج چگالشی، علاوه بر ایجاد آب گرم مصرفی، وظیفه گرم کردن واحد‌ها را نیز به عهده دارند.

آب گرم شده در پکیج‌ها به کمک پمپ داخلی پکیج وارد رادیاتورها و یا فن کویل‌ها و یا سیستم گرمایش از کف می‌شود و از این طریق تبادل حرارت میان هوای اتاق و آب رادیاتورها اتفاق می‌افتد و آب داخل رادیاتور دمای خود را از دست داده و به طور مجدد به پکیج برمی‌گردد و این سیکل به طور دائم تا زمان گرم شدن و رسیدن اتاق به دمای مطلوب اتفاق می‌افتد.

از آبگرمکن برقی دیواری کجا استفاده می‌کنیم؟

استفاده ازآبگرمکن برقی پویش، هنگام در دسترس نبودن گازِ شهری است. ساکنین محل‌هایی که دارای لوله کشی گاز نمی‌باشند از انرژی جایگزین یعنی برق استفاده می‌کنند و به وسیله آن می‌توانند  آب گرم مصرفی برای استحمام و شست و شو را ایجاد کنند.

اگر در گذشته از آبگرمکن‌های گازی استفاده کرده باشید احتمالا باید متوجه شده باشید که این نوع آبگرمکن‌ها خرابی بسیار زیادی دارند و ساکنین منازل مسکونی آبگرمکن گازی همیشه با تعمیرات آبگرمکن خود و خرابی‌های ریز و درشتی که دارد، درگیر هستند. در آبگرمکن‌های برقی به علت اینکه احتراق در آن اتفاق نمی‌افتد میزان خرابی آن بسیار کمتر است.

برای کسانی که نگرانی بابت خطرات دستگاه‌های گازسوز دارند استفاده از آبگرمکن‌های برقی توصیه می‌شود. به علت استفاده نشدن از سیستم گازکشی، خطرات ناشی از نشت گاز در این سیستم‌ها وجود ندارد و همچنین این دستگاه‌ها نیازی به دودکش ندارند و خطرات گاز گرفتگی هم ندارند.

از مزیّت آبگرمکن‌های گرمایشی برقی ، مستقلّ بودن دستگاه‌ها در هر کدام از واحدها است. سیستم گرمایش انتخاب ایده آل برای خانه‌های با ابعاد کوچک و متوسط همراه با یک حمام و دستشویی است اما سیستم گرمایش آبگرمکن برقی برای خانه‌هایی که چندین منبع مصرفی برای آب گرم دارند و یا برای فضاهای بسیار بزرگ توصیه نمی‌شود.

آبگرمکن‌های برقی با رنج‌های متفاوت و کیلووات متفاوت در بازار موجود است و با توجه به نیاز و خواسته خود و با توجه به بار حرارتی ساختمان و آبگرم مصرفی می‌توانید اقدام به خرید آن نمایید.

 موارد مصرف آبگرمکن برقی

یکی از مهمترین موارد مصرف آبگرمکن‌های برقی، ویلا هستند. ویلا‌های و خانه باغ‌ها که عموما دور از فضای شهری هستند. امکان دسترسی به گاز شهری ندارند بنابراین برای تامین آب گرم مصرفی نیاز به استفاده از منبع دیگری برای ایجاد گرما هستند و در دسترس ترین آن‌ها برق می‌باشد.

استفاده در کانکس‌ها

کانکس‌ها به علت این که قابلیت جابجایی دارند، امکان اتصال آن‌ها به گاز شهری وجود ندارد و امکان لوله کشی گاز را ندارند. علاوه بر این، کانکس‌ها معمولا در کارگاه‌ها یا مکان‌هایی که از امکانات شهری دور هستند قرار دارند. بنابراین آبگرمکن‌های برقی گزینه ایده آلی برای استفاده در آن می‌باشد.

استفاده در روستاها

روستاهای بسیاری در سطح کشور وجود دارد که از سیستم لوله کشی گاز بی بهره هستند. بنابراین استفاده از آبگرمکن‌های برقی بهترین گزینه برای تامین آب گرم بهداشتی می‌باشد.

مکان‌هایی که به آلاینده‌ها حساس هستند

اکثریت گرم کننده‌ها به علت استفاده از سوخت‌های فسیلی، تولید آلاینده‌ها در آن وجود دارد و مکان‌هایی که به مسائل بهداشتی و آلاینده‌ها حساس می‌باشند، می‌توانند از آبگرمکن برقی به عنوان سوخت جایگزین استفاده کنند.

 

×

مکالمه را شروع کنید

سلام! شما میتوانید سوالات خود را از ما در واتساپ بپرسید.

×